14 najpiękniejszych cytatów biblijnych o przyjaźni - czym jest prawdziwa przyjaźń?

Każdy z nas ma nadzieję, że my i nasi przyjaciele będziemy się kochać i pomagać sobie nawzajem, ale niejednokrotnie, z powodu niespójności poglądów naszych przyjaciół na różne rzeczy, będą się pojawiać kłótnie, sprzeczności, alienację, a nawet wrogość. Jak więc dogadujesz się ze znajomymi i budujesz prawdziwe przyjaźnie? Czego na ten temat uczy Biblia? Poniższe biblijne zwroty o przyjaźni pomogą ci znaleźć drogę do dobrych relacji z przyjaciółmi.

„Lepiej jest dwom niż jednemu, gdyż mają dobry zysk ze swej pracy. Bo gdy upadną, jeden podniesie drugiego. Lecz samotnemu biada, gdy upadnie, a nie ma drugiego, który by go podniósł. Również, gdy dwóch śpi razem, nawzajem się grzeją; jeden natomiast jakże się zagrzeje? A jeśli napadnie ich jeden, to dwóch przeciwko niemu stanie; a powróz potrójny niełatwo się zerwie” (Koh 4:9-12).

„Olejki, pachnidło - serce radują i dobre słowo przyjaciela, dzięki radzie z duszy” (Prz 27:9).

„Umiłowani, miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga, a każdy, kto miłuje, narodził się z Boga i zna Boga” (1J 4:7).

„Ten, który postępuje bez skazy, działa sprawiedliwie, a mówi prawdę w swoim sercu i nie rzuca oszczerstw swym językiem; ten, który nie czyni bliźniemu nic złego i nie ubliża swemu sąsiadowi” (Ps 15:2-3).

„Przyjaciel kocha w każdym czasie, a bratem się staje w nieszczęściu” (Prz 17:17).

„Lepsza jest jawna nagana niż miłość tajona. Razy przyjaciela - [znakiem] wierności, pocałunki wroga - zwodnicze” (Prz 27:5-6).

„Żelazo żelazem się ostrzy, a człowiek urabia charakter bliźniego” (Prz 27:17).

„Wielu schlebia możnemu, każdy jest bliski temu, kto daje” (Prz 19:6).

„Kto z mądrym przestaje - nabywa mądrości, towarzysz głupców poniesie szkodę” (Prz 13:20).

„Na bliźnich polegać - to siebie zgubić, czasem przyjaciel przylgnie nad brata” (Prz 18:24).

„Nie łudźcie się! »Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje«” (1Kor 15:33).

„Obmówca wyjawia sekrety, zatem nie obcuj z gadułą!” (Prz 20:19).

„Nie wiąż się z człowiekiem gniewliwym, nie obcuj z człowiekiem porywczym, byś do dróg jego nie przywykł i nie zgotował pułapki na swe życie” (Prz 22:24-25).

„Dlatego pisałem wam wówczas, byście nie przestawali z takim, który nazywając się bratem, w rzeczywistości jest rozpustnikiem, chciwcem, bałwochwalcą, oszczercą, pijakiem lub zdziercą. Z takim nawet nie siadajcie wspólnie do posiłku” (1Kor 5:11).

Bible verses: quoted from www.biblia.pl. Wydawnictwo Pallottinum.